W dniu 25 marca 2023 r. przeprowadzono akcję sprzątania i inwentaryzacji rur na rzece Prądnik, która miała miejsce w Ojcowskim Parku Narodowym oraz pobliskich miejscowościach. Inicjatywa została podjęta przez Ojcowski Park Narodowy, Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Krakowie, Strażników Rzek WWF oraz Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody. Akcja rozpoczęła się o godzinie 9:00 rano na parkingu pod ruinami zamku w Ojcowie. Dyrekcja Ojcowskiego Parku Narodowego przedstawiła plan i zakres planowanych działań.

Do sprzątania rzeki przystąpiło wiele osób, które podzielono na kilkuosobowe grupy pod przewodnictwem Strażników Ojcowskiego Parku Narodowego. Każda grupa miała wyznaczony odcinek rzeki do oczyszczenia. Przedstawiciele Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Krakowie zajmowali się sprzątaniem odcinka rzeki Prądnik w obrębie Ojcowskiego Parku Narodowego, na odcinku od słynnej Kaplicy „Na Wodzie” do Bramy Krakowskiej. Większość zebranych śmieci stanowiły szklane i plastikowe butelki. Przyjaciele Rudawy, Grupa Terenowa Społecznej Straży Rybackiej Liszki i Strażnicy Rzek WWF, Pstrąg Ojcowski i pozostałe osoby uczestniczące w akcji, sprawdzały natomiast tereny Sułoszowej i pozostałych części Ojcowskiego Parku Narodowego.

W trakcie akcji na terenie wsi Sułoszowa, zlokalizowanej powyżej Ojcowskiego Parku Narodowego, odnaleziono aż 38 rur, w tym aktywny zrzut ścieków bytowych – tak opisuje sytuację Prezes Klubu Przyjaciół Rudawy, Wojtek Feliksiak. Łącznie podczas akcji wykryto 42 rury i 3 aktywne wycieki.

Zakończenie i podsumowanie akcji odbyło się przy Hotelu Kazimerz w Ojcowie, gdzie dyrekcja Ojcowskiego Parku Narodowego poinformowała zgromadzonych o kolejnej podobnej akcji, która planowana jest na jesień.

Zlokalizowane rury na rzece Prądnik były zgłaszane w serwisie zglosrure.pl, a dla RZGW w Krakowie, przygotowano specjalny plik z opisem i lokalizacją GPS poszczególnych zgłoszeń.

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Redaktor
Author: Redaktor

Redaktor